.

Ο ΠΑΟΚ έσπασε το αήττητο του Αστέρα Τρίπολης με τη βοήθεια του διαιτητή

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον διαιτητή, που ανακάλυψε ανύπαρκτο πέναλτι, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τους 3 πόντους της νίκης απέναντι σε έναν Αστέρα που πέταγε. Ο ΠΑΟΚ έσπασε το αήττητο του Αστέρα Τρίπολης (2-1), που είχε τρία δοκάρια με τον Ράγιος. Ο ρέφερι του συνδέσμου Ηπείρου «ανακάλυψε» πέναλτι υπέρ του «Δικεφάλου του Βορρά» τρία λεπτά πριν το τέλος, όταν η μπάλα βρήκε το σώμα του Τσαμπούρη και όχι το χέρι του. Ο Αθανασιάδης εκτέλεσε ψύχραιμα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Η πελοποννησιακή ομάδα απέδειξε ότι οι δύο νίκες που είχε στο ξεκίνημα της περιόδου (ΑΕΚ εκτός, Κέρκυρα εντός) δεν ήταν τυχαίες. Ιδιαίτερα στα πρώτα 45 λεπτά ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο, απέναντι στον ΠΑΟΚ που δεν είχε ρυθμό και ταυτότητα στο παιχνίδι του, γεγονός που ανάγκασε τους οπαδούς του να προβούν σε αποδοκιμασίες κατά των παικτών.

Τελικά, λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, ήρθε ο διαιτητής να λυτρώσει την ομάδα του Βορρά.