.

Λύγισε στο τάι μπρέικ στο Αιγίνιο ο Παμβοχαϊκός

Δυστυχώς το ντεμπούτο του Στέλιου Καζάζη στην τεχνική ηγεσία, δεν ήταν νικηφόρο για την ομάδα μας που λύγισε με 15-13 στο τάι μπρέικ. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 1ο σετ, το οποίο χάθηκε στις λεπτομέρειες, ο Παμβοχαϊκός βελτιώθηκε στη συνέχεια και με τον Δρογκάρη να περνά αντί του Κράουζε, βρήκε ρυθμό στο 2ο και στο 3ο σετ....
Πήρε τα ηνία του ματς, είχε επιθετικές λύσεις, κυρίως από Ντουσάρμ και Τζουστινιάνο και κατέκτησε σχετικά εύκολα τα σετ για να φτάσει στο 1-2.
Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη. Το κακό ξεκίνημα στο 4ο σετ, επέτρεψε στους γηπεδούχους να φτάσουν στο 8-6 και σταδιακά να αυξήσουν τη διαφορά, φτάνοντας έως και το 21-14, για να επικρατήσουν τελικά 25-19. Στο τάι μπρέικ έγινε μεγάλη μάχη, η Νίκη βρήκε τις απαντήσεις στο 2-5 και το 6-8 του Παμβοχαϊκού, πέρασε μπροστά (10-9) και παρά την προσπάθεια των παικτών μας, έφτασε στο 15-13 και τη νίκη με 3-2 σετ.
Ο Παμβοχαϊκός, που πήρε έναν βαθμό, έπαιξε αρκετά καλά στα δύο νικηφόρα σετ, όμως, στη συνέχεια, έκανε λάθη (29 συνολικά), δεν μπόρεσε να τελειώσει κρίσιμες επιθέσεις, ενώ υστέρησε στο μπλοκ, έχοντας 7 έναντι 14 του αντιπάλου. Ήταν η 5η ήττα για την ομάδα μας, που θα πρέπει να βελτιωθεί στη συνέχεια, όπως τόνισε στις δηλώσεις του ο προπονητής, για να μπορέσει να επιστρέψει στο δρόμο των επιτυχίων.
Τα σετ: 25-23, 15-25, 18-25, 25-19, 15-13
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Γεωργόπουλος Β. 14π., (11/31επ., 3 μπλοκ), Αναστασιάδης 4 (4 μπλοκ), Νταλέγκι 5 (3/11, 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 18 (16/30, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μακλάχλιν 16 (15/40, 1 μπλοκ), Χριστοφορίδης 6 (4/9, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Αγγελής (λ. - 59% υπ., άριστες 35% υπ.), Μπλανκενάου 5 (4/9, 1 μπλοκ), Ντουντούδης (λ), Βουλκίδης, Γεωργόπουλος Αλ. 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος).
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Στ.Καζάζης): Καραγιάννης 3π. (2/5 επ., 1 μπλοκ), Κράουσε 3 (1/3, 2 μπλοκ), Τζιουστινιάνο 20 (17/37, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κουζούνης 9 (8/26, 1 μπλοκ), Ντουσάρμ 30 (28/49, 2 άσσοι), Κανέλλος 5 (5/13) / Ζήσης (λ. - 58% υπ., άριστες 37% υπ.), Δρογκάρης 3 (2/3, 1 μπλοκ), Μάρκου 1 (1/1), Ασπιώτης 1 (1/1), Παπαδόπουλος Π. 1, Παπαδόπουλος Χρ.
"Να προβληματιστούμε όλοι μας"
"Συγχαρητήρια στην ομάδα του Αιγίνιου. Στο 3ο σετ, παρότι το κερδίσαμε, κάναμε 10 λάθη, τα οποία μας ακολούθησαν στη συνέχεια. Κομβικό σημείο για την αρνητική εξέλιξη που πήρε για μας το ματς, ήταν το γεγονός ότι στο 4ο σετ, μέχρι το 8-6, δεν καταφέραμε να τελειώσουμε 5 κόντρα μπάλες και εκεί ουσιαστικά, ανετράπη η κατάσταση", τόνισε στις δηλώσεις του μετά τον αγώνα ο Στέλιος Καζάζης, για να καταλήξει:
"Θα πρέπει να βελτιωθούμε στο μπλοκ και απ' αυτό να κερδίζουμε πόντους, που μας έλειψαν σε όλο το παιχνίδι και θα πρέπει να προβληματιστούμε όλοι μας και να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε στη συνέχεια για τον σύλλογο".