.

Πρώτο βήμα για Παμβοχαϊκό, 3-2 τον ΠΑΟΚ (φώτο)

Μπροστά σε 200 και πλέον φιλάθλους στο τελευταίο ματς της σεζόν στο κλειστό «Γ. Τριαντάφυλλος», ο Παμβοχαϊκός επικράτησε 3-2 του ΠΑΟΚ και πήρε το προβάδισμα στη μάχη για την κατάκτηση της 5ης θέσης, που δίνει το ευρωπαϊκό εισιτήριο για το Τσάλεντζ Καπ.

Το φινάλε βρήκε τον κόσμο να χειροκροτεί θερμά τον Γιώργο Κλαρούδα και τους αθλητές για τη νίκη και τη γενικότερη προσπάθεια τους, σε μια σεζόν που ξεκίνησε με δυσκολίες, αλλά κλείνει πετυχημένα. Ο Παμβοχαϊκός έκανε το 1-0 στη σειρά και πλέον ψάχνει μία νίκη στη Θεσσαλονίκη (23 και 24 Απριλίου), για να πετύχει τον στόχο της εξόδου στην Ευρώπη.

Η ομάδα μας ήταν ανώτερη στα δύο πρώτα σετ και έφτασε στο 2-0, όμως, στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, εκμεταλλεύθηκε ορισμένα λάθη του Παμβοχαϊκού, ειδικά στο 4ο σετ και έφτασε στην ισοφάριση (2-2). Στο τάι μπρέικ, όμως, ο Παμβοχαϊκός ήταν καταιγιστικός και με όπλο το σερβίς, επέβαλε τον ρυθμό του, φτάνοντας εύκολα στο 15-9 και στην τελική επικράτηση.

Στο ξεκίνημα, ο Παμβοχαϊκός μπήκε φουριόζος με τον Ντόκιτς να… πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς για το 5-0. Με άσσο του Κράουζε έγινε το 10-4, ενώ ο Κανέλλος έγραψε το 20-14. Παρότι, ο ΠΑΟΚ μείωσε (22-19), η ομάδα μας που ήταν ανώτερη σε σερβίς, υποδοχή και επίθεση, πήρε το σετ με 25-20. Ανάλογο και το σκηνικό στο 2ο σετ, με τον Παμβοχαϊκό να επιβάλλει τον ρυθμό του, έχοντας συγκέντρωση και αναγκάζοντας τον αντίπαλο σε πολλά λάθη, χάρη στο καλό σερβίς. Στην ωραιότερη φάση του ματς, μετά από εκπληκτική άμυνα του Ζήση, ο Ντόκιτς έγραψε το 21-14, για να τελειώσει το σετ με 25-18.

Η συνέχεια πάντως, δεν ήταν ανάλογη, καθώς στο 3ο σετ, ήρθαν κάποια προβλήματα στην υποδοχή και τα λάθη στην επίθεση. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 14-19 και πήρε το σετ με 19-25. Το σετ ήταν συναρπαστικό και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα (16-17) μετά την κόκκινη ο διαιτητής Ονόπας στον Κουζούνη για διαμαρτυρία. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 17-21 και τελικά στο 21-25, για να ισοφαρίσει σε 2-2.

Το τάι μπρέικ εξελίχθηκε σε μονόλογο του Παμβοχαϊκού, παρότι το 0-1 έγινε με κόκκινη στον πάγκο της ομάδας, προτού ξεκινήσει το σετ! Οι παίκτες ωστόσο, ανέβασαν στροφές, είχαν ρυθμό, πάθος, καθαρό μυαλό, ενώ πήραν και την απαραίτητη ώθηση απ' τον κόσμο. Με τον Κανέλλο στο σερβίς και 2 άσσους του έγινε το 6-2, ενώ χάρη σε σερβίς, άμυνα και την πίεση που έφερε λάθη από πλευράς ΠΑΟΚ, το σκορ έφτασε στο 12-4 με επίθεση του Ποτότσνικ. Παρότι, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 14-9, το 15-9 και μαζί η νίκη, ήρθαν μετά το χαμένο σερβίς του Λόουσον.

Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 11 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 52 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-20, 25-18, 19-25, 21-25, 15-9

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Γ. Κλαρούδας): Κράουζε 6 (1/2 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ποτότσνικ 12 (9/16 επ, 2 άσσοι 1 μπλοκ, 61% υπ - 48% άριστες), Κουζούνης 9 (8/17 επ, 1 μπλοκ, 28% υπ - 28% άριστες), Ντόκιτς 17 (12/28 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κανέλλος 9 (5/9 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ. 6 (2/6 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ - 58% υπ - 19% άριστες), Παπαδόπουλος Π., Μάρκου

ΠΑΟΚ (Γ. Γιάτσης): Παντακίδης 10 (8/9 επ, 2 μπλοκ), Λόουσον 12 (11/21 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ - 48% άριστες), Στίγγας 9 (7/11 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μίλκοφ 11 (9/19 επ, 2 άσσοι 39% υπ - 32% άριστες), ΜακΚίμπιν 4 (1 επίθεση, 3 μπλοκ), Τζελάτι 22 (16/31 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ - 68% υπ - 41% άριστες), Στεφανίδης, Πιπέργιας, Νικηφορίδης 1 (1/3 επ)

"Μία νίκη ακόμη"

Στις δηλώσεις του μετά το φινάλε της αναμέτρησης, ο προπονητής του Παμβοχαϊκού, Γιώργος Κλαρούδας επισήμανε:

"Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας για την κατάκτηση της 5ης θέσης και την έξοδο στην Ευρώπη. Κάναμε το πρώτο βήμα στην έδρα μας και πάμε στη Θεσσαλονίκη, όπου ψάχνουμε άλλη μια νίκη και πιστεύω πως θα τα καταφέρουμε. Ο ΠΑΟΚ είναι ένας αντίπαλος που μας ταιριάζει, καθώς δεν έχει διάρκεια στην απόδοσή του. Όπως και εμείς, παίζει καλά κάποια σετ και κάποια άλλα όχι".